Przygotuj się do wizyty

Przygotuj się do wizyty

Pierwsza wizyta u specjalisty diagnozującego stan słuchu Twojego dziecka jest bardzo ważna. Polega ona nie tylko na przeprowadzeniu badań słuchu, ocenie mowy dziecka, ale również na dokładnej analizie dotychczasowej dokumentacji medycznej dziecka.

Rodzicu, co więc powinieneś zabrać na wizytę?

  1. Książeczka zdrowia dziecka
  2. Wypisy ze szpitala (zwłaszcza w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie wypis dokładny wypis ze szpitala wraz ze spisem podawanych leków po urodzeniu)
  3. Dotychczasowe wyniki badań słuchu dziecka (jeśli były wykonywane badania poza przesiewowym badaniem słuchu po urodzeniu)
  4. W przypadku dzieci starszych pomocne będą wszelkie opinie logopedyczne, psychologiczne, pedagogiczne dotyczące rozwoju dziecka
  5. Zaświadczenia lekarskie oraz opinie z poradni psychologiczno – pedagogicznej
  6. Przygotuj również numer PESEL dziecka – będzie on konieczny do założenia dokumentacji medycznej

Aby wizyta była możliwie diagnostyczna warto, aby dziecko podczas wizyty było wypoczęte i najedzone. Umożliwi to przeprowadzenie badań słuchu, które będą istotne diagnostycznie i pozwolą na postawienie miarodajnej diagnozy.

Jak przygotować dziecko do wizyty?

  1. Wytłumacz dziecku, że badanie to zabawa, w której będziemy bawić się w słuchanie dźwięków w słuchawkach (u dzieci powyżej 3 roku życia) lub przy głośniach (u dzieci poniżej 3 roku życia)
  2. Na wizycie będą oglądane uszka „magicznym światełkiem”, które pokazuje uszko dziecka na ekranie i dziecko samo będzie mogło je obejrzeć
  3. Do uszka będziemy dotykać kolorowymi końcówkami, które są miękkie i przyjemne dla uszka
  4. Badanie słuchu nie boli 😉

W przypadku dzieci z wadą słuchu, u których stwierdzony zostaje niedosłuch – badania należy powtórzyć minimum dwa / trzy razy, zanim postawimy ostateczną diagnozę i rozpoczniemy proces dopasowania aparatów słuchowych.

O terminach kolejnych badań poinformuje Cię zawsze specjalista.