Jak rozpoznać problemy ze słuchem?

Jak rozpoznać problemy ze słuchem?

Czy trudno Ci śledzić rozmowę w głośnym otoczeniu?

Masz problemy ze słyszeniem telewizji lub radia przy głośności, przy której inni nie mają tego problemu?

Przykładasz telefon do drugiego ucha podczas rozmowy telefonicznej, by lepiej słyszeć?

To mogą być oznaki niedosłuchu.

Wiele osób niedosłuch kojarzy z niemal zupełną utratą słuchu i znacznie obniżonym odczuciem głośności. Nic bardziej mylnego. Osoby, u których zaczyna pojawiać się niedosłuch w większości przypadków mają problem głównie ze zrozumieniem mowy, przy zachowanej w stopniu dobrym słyszalności. Najprościej mówiąc- słychać, że ktoś mówi, ale nie wiadomo co. Fakt ten związany jest z tonotopią ślimaka w uchu wewnętrznym, gdzie jako pierwsze narażone są na wszelkie uszkodzenia komórki słuchowe odpowiedzialne za odbiór wysokich częstotliwości*.

U osób dorosłych rozpoznanie ubytku słuchu wiąże się przede wszystkim z określeniem, z jakim rodzajem ubytku mamy do czynienia.

  • W przypadku niedosłuchów przewodzeniowych (np. zatkany przewód słuchowy przez woszczynę, ciało obce, infekcja ucha zewnętrznego lub środkowego) niedosłuch rozpoznajemy po dość nagłym obniżeniu poziomu głośności słyszanych dźwięków. Dokładną przyczynę niedosłuchu przewodzeniowego można określić zazwyczaj podczas otoskopii ucha lub wykonując badanie audiometrii impedancyjnej oraz test drożności trąbki słuchowej.
  • W przypadku niedosłuchów odbiorczych (uszkodzenie komórek słuchowych w uchu wewnętrznym) niedosłuch rozpoznajemy po utracie rozumienia mowy oraz wyrazistości słyszanych dźwięków. Problem ten dotyczy głównie słyszenia mowy na tle szumu, hałasu, tłumu, podczas oglądania TV. Ze względu na trwałe uszkodzenie komórek słuchowych ucho nie radzi sobie z selektywnością mowy na tle czynników rozpraszających. Dokładną przyczynę niedosłuchu odbiorczego można określić wykonując badanie audiometrii tonalnejaudiometrii słownej oraz, w niektórych przypadkach- badanie potencjałów wywołanych z mózgu ABR, ASSR.
  • W przypadku niedosłuchów mieszanych, tj. łączących komponenty niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego, niedosłuch rozpoznajemy zarówno po obniżeniu poczucia głośności, jak również po spadku rozumienia mowy. W tego typu niedosłuchach uszkodzenie dotyczy zwykle komórek słuchowych odpowiedzialnych za słyszenie częstotliwości niskich, średnich i głośnych, przy jednoczesnym występowaniu nieprawidłowości w uchu zewnętrznym lub środkowym.  Dokładną przyczynę niedosłuchu mieszanego można określić wykonując badanie audiometrii impedancyjnejaudiometrii tonalnejaudiometrii słownej oraz, w niektórych przypadkach, badanie potencjałów wywołanych z mózgu ABR / ASSR oraz MRI.

* Funkcją prawidłowo przetwarzających komórek słuchowych w początku ślimaka jest poczucie wyrazistości, prawidłowe słyszenie pierwszych i ostatnich głosek oraz sylab w wyrazach, różnicowanie głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych- jednym słowem – rozumienie mowy