Pani Olu, jak najmniej widoczny!

Pani Olu, jak najmniej widoczny!

Mówiąc o doborze aparatów słuchowych, mówimy tak na prawdę o pracy z rodzicem. 90% wizyt poświęconych rozmowom na temat doboru aparatów słuchowych zaczyna się pytaniem:

Czy myśleliście Państwo już o aparatach dla dziecka? Macie Państwo jakieś preferencje co do producenta, koloru?

W odpowiedzi rozbrzmiewa często:

Pani Olu, jak najmniej widoczny !

Jakie opcje mają więc rodzice, wybierając aparaty dla swojego dziecka?
Po pierwsze odpowiadając na to pytanie należy skupić się na emocjach rodziców, które w zależności od rodziny, są zawsze inne. Od pełnej akceptacji diagnozy niedosłuchu, po żal i niedowierzanie, że spotkało to właśnie nas.. Wszystkie te emocje są w tym przypadku, jak najbardziej zrozumiałe i myślę, nie należy ich poddawać ocenie.
Jedno, co łączy jednak wszystkich rodziców, to chęć działania i wykonania tego, co dla ich dziecka będzie najlepsze. Wszyscy nastawieni są na szeroko rozumiany świat dźwięków i chcą, aby ich dziecko korzystało z niego w pełni, podobnie jak jego rówieśnicy w normie słuchu.
Te silne uczucia pozwalają nam na szybkie działanie. I choć nigdy nie jest to proste, oczekiwane i spodziewane , pierwsze aparaty słuchowe od momentu pierwszej wizyty, dziecko otrzymuje bardzo szybko (trwa to ok 4-10 dni).

W tym wpisie, nie będę skupiała się jednak na elementach doboru aparatu słuchowego, ale przede wszystkim na temacie, czyli odpowiedzi na pytanie, czy mało widoczny aparat jest dobrym pomysłem?

Odpowiedź brzmi: i tak i nie 😉

Zacznijmy od tego, co to znaczy aparat mało widoczny?
– obudowa aparatu w stonowanym kolorze dopasowanym do koloru skóry lub włosów,
– przezroczysty rożek (czyli element łączący aparat z wkładką uszną),
– przezroczysta wkładka uszna (element umieszczany w małżowinie usznej i przewodzie słuchowym zewnętrznym, którego zadaniem jest stabilizacja aparatu w uchu dziecka oraz doprowadzenie dźwięku do przewodu słuchowego, na błonę bębenkową),
– jeśli jest to możliwe, ze względu na wiek dziecka oraz stopień i typ niedosłuchu, połączenie aparatu słuchowego z wkładką za pomocą cienkiego dźwiękowodu lub przewodu RIC.

Jakie są zalety mało widocznych aparatów słuchowych?
– obudowa w kolorze skóry lub włosów, nie rzuca się w oczy i jest dyskretna zarówno z przodu, jak i z tyłu,
– przezroczysta wkładka uszna jest dyskretna, ale pokazuje również dokładnie czystość i drożność wkładki, tj. czy w dźwiękowodzie nie zalega woskowina blokująca przedostawanie dźwięku do błony bębenkowej,
– aparaty słuchowe łatwo „schować” pod włosami, nawet w związanych włosach, głównie u dziewczynek 😉
– wskazane są dla dzieci i młodzieży, które nie chcą pokazywać swoich aparatów słuchowych i odczuwają dyskomfort z powodu konieczności ich noszenia,
– wskazane są dla dzieci i młodzieży starszej, która chce by ich aparaty wyglądały „poważnie” ;),
– wskazane są dla rodziców małych dzieci, którzy nie chcą aby aparaty słuchowe były mocno widoczne,
– bardziej uniwersalny i łatwiejszy do odsprzedaży na tzw. rynku wtórnym.

Jakie są wady mało widocznych aparatów słuchowych?
– w momencie ściągnięcia / wyrzucenia aparatu z łóżeczka/ wózka, zgubienia aparaty są mało widoczne, ponieważ są w odcieniach ziemistych.
– w momencie wkładania aparatu lub wkładki do buzi przez dziecko (sytuacja ta dotyczy większości małych użytkowników aparatów, dla których aparat stanowi nową zabawkę lub miękki gryzak ;)), aparat może nie zostać zauważony od razu przez rodzica, co może spowodować uszkodzenie aparatu lub sytuację niebezpieczną dla dziecka, jak np. połknięcie kawałka odgryzionej wkładki,
– słaba widoczność aparatów w żłobku/przedszkolu/szkole przez nauczyciela,
– mniej akceptowalne przez dzieci, które chcą , by aparat był ich ozdobą 😉 (zauważamy, że jeśli dziecko wybierze sobie kolor obudowy i ozdobi aparat w sposób przez siebie lubiany, chętniej nosi aparaty i utożsamia się z nimi).

Jak widać, istnieje sporo zarówno wad , jak i zalet mało widocznych aparatów słuchowych, mówiąc oczywiście o aparatach słuchowych pediatrycznych. Tendencje obecne są jednak takie, że z roku na rok obserwujemy bardzo duży wzrost wyboru kolorowych aparatów słuchowych, w kolorach intensywnych, wybranych przez dziecko lub rodzica. Kolorami najczęściej wybieranymi są obecnie: pudrowy róż, oceaniczny błękit, turkus oraz coraz częściej czerwień 😉